Salome

„Salome” Oskara Wild’a

Premiera: 15 kwietnia 2007 r.

 

Pracę nad już trzecią z kolei sztuką, grupa teatralna rozpoczęła z zapałem z końcem 2006 roku.

Historię o Salome i Janie Chrzcicielu znamy z Nowego Testamentu. Tę właśnie opowieść uczynił Oscar Wilde kanwą swego dramatu.

Dramat opowiada historię młodej kobiety, córki Heroda i Herodiady, oraz Jokanaana. Salome od swych rodziców nie miała okazji nauczyć się miłości, dlatego ma na nią zupełnie inne spojrzenie. Długo więziony Jokanaan, wciąż oddany sługa Boży oraz nieprzewidywalna i nie znająca granic Salome. To połączenie okazuje się niemożliwe, czego zrozpaczona dziewczyna nie jest w stanie zrozumieć i ucieka się do ostateczności. Pełen namiętności taniec daje jej możliwość odebrania życia niewinnemu człowiekowi. Ale mimo to sama do końca swoich dni nie wie czym jest prawdziwa miłość. Spektakl z mnóstwem niesamowitych emocji podsycanych graną na żywo muzyką na instrumentach perkusyjnych opowiada nieszczęśliwe i dramatyczne losy tej tak różnej dwójki ludzi.

Sztuka zagrana na charakterystycznym dla nas niekonwencjonalnym ustawieniu sceny. Akcja toczyła się nie tylko na tradycyjnym podwyższeniu z kulisami, ale także przecinała w połowie publikę co zakończone było kolejnymi kulisami.

„Salome” wzięła udział w XXVII Diecezjalnym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatru Religijnego im. kardynała Karola Wojtyły pod patronatem J. E. Księdza kardynała Stanisława Dziwisza i po raz pierwszy udało nam się zdobyć I miejsce. Ale na tym nie koniec sukcesów, ponieważ pan Paweł Buszewicz ponownie otrzymał nagrodę za reżyserię.

Olga Salawa

Stowarzyszenie Moje Krzyszkowice © 2014 Frontier Theme